Türk Hava Yolları CO2mission SSS

Karbon dengeleme konusunda bugüne kadar en çok aldığımız
soruların cevaplarını sizin için derledik.

Karbon Dengeleme (Offset) ve Karbon Kredisi Nedir?

Karbon dengeleme (offset); hava taşımacılığı gibi bir faaliyetten kaynaklanan karbon ayak izinin, başka yerde giderilerek veya azaltılarak telafi edilmesini sağlayan bir mekanizmadır. Diğer bir deyişle; yolcuların uçuş kaynaklı karbon ayak izini dünya çapında sertifikalandırılmış, karbon kredisi üreten iklim değişikliğiyle mücadele ve sosyal kalkınma projelerinden satın alacağı karbon kredileri ile dengeleyebilecekleri bir programdır. Bir karbon dengeleme kredisi, bir ton karbondioksit emisyonunun azalmasına eşdeğerdir.

Uçuş Karbon Ayak İzi Nedir?

Uçuş karbon ayak izi, gerçekleştirilen uçuşa bağlı olarak kişi başına düşen emisyonlarını temsil eder.

Bu program kapsamında yalnızca, sera gazı emisyonları arasında en büyük etkiye sahip olduğu bilinen CO2 dengelenir.

Yolcu başına düşen emisyonları hesaplamak için CO2mission olarak ICAO (Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü) metodolojisini kullanıyoruz.

Uçuş Karbon Ayak İzi Nasıl Hesaplanır?

Uçuşlardan kaynaklanan karbon ayak izinizi, gerçek uçuş verilerimizi ve dünyada en çok kabul gören metodolojilerden biri olan ICAO (Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü) karbon emisyonu hesaplama metodolojisini baz alarak hesaplıyoruz.

Karbon ayak izi hesaplama yazılımımız, hesaplamalarda en doğru sonuçlara ulaşmak amacıyla rota mesafesi, uçak türü, doluluk oranı (load factor), uçuş sınıfı ve yakıt tüketimi gibi birçok faktörü göz önünde bulundurmaktadır. Uçuşa bağlı karbon ayak izi hava koşulları, uçuş rotası, ağırlık gibi çeşitli parametlere göre değişkenlik gösterebilmektedir. Kullandığımız algoritmada, gerçekleştirdiğiniz uçuşun karbon ayak izine en yakın değer hesaplanmaktadır.

Uçuşumu Nasıl Dengeleyebilirim?

Emisyonları dengeleme yolunda yolculara farklı seçenekler sunulmaktadır.

İlk seçenek, daha önceki kapsamlı uçuş verilerimizden yola çıkarak sektöre özgü hesaplama metodolojilerinden biri olarak kabul edilen ICAO (Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü) hesaplama metodolojisi doğrultusunda, karbon ayak izinize eş değer miktarın dengelenmesidir. Hesaplanan bu miktara karşılık gelen karbon kredisi ücretinin ödenmesi ile dengeleme işlemi gerçekleştirilir. Ödenecek tutar seçilen portföy özelinde proje tiplerine göre değişkenlik gösterebilir.

Diğer bir seçenek, dengeleme işleminin sabit tutarlar üzerinden yapılmasıdır. Bu seçenekle, hesaplanan karbon ayak izi miktarından daha azını veya fazlasını dengeleme fırsatı sunulmaktadır.

Çevre dostu uçuşlar için birkaç adımda aşağıdaki bilgileri girerek karbon nötr olabilirsiniz. Ek olarak, diğer yolcular adına da kolaylıkla dengeleme işlemi yapabilirsiniz.

  • Uçuş bilgilerinizi girin (kalkış ve varış noktalarını belirtin).
  • Desteklemek istediğiniz proje portföyünü seçin.
  • Seçiminizi tamamlayın ve kişisel bilgilerinizi girin.
  • Ödeme yönteminizi seçin.
  • Ödemeniz tamamlandığında karbon dengeleme sertifikanızı alın.

Farklı Havayolları İle Gerçekleştirdiğim Uçuşumu Dengeleyebilir miyim?

Havacılık sektörüne özel geliştirilen bu programda farklı havayolları ile gerçekleştirdiğiniz uçuş kaynaklı karbon ayak izini; kalkış/varış meydanı ile uçuş sınıfı bilgilerini girerek dengeleyebilirsiniz.

Yaptığım Karbon Offset Ödemesi Nasıl Kullanılıyor?

Programın geliştirilmesi için tüm yönetim maliyetleri Türk Hava Yolları tarafından karşılanmaktadır. Bununla birlikte, Türk Hava Yolları ödenen dengeleme tutarı üzerinden herhangi bir ücret ya da pay talep etmez.

Program kapsamında tüm ödemeler doğrudan proje ortağımız Semtrio’ya yapılmaktadır. Ödemenizin %85’i karbon kredisi satın almak amacıyla direkt karbon dengeleme projelerine yönlendirilmekte, geriye kalan %15’lik kısım ise Semtrio tarafından operasyonel giderler ve transfer bazlı diğer işlem masraflarını karşılamak için kullanılmaktadır.

Karbon Dengeleme (Offset) Projeleri Nelerdir?

Karbon dengeleme projeleri genel bir ifadeyle, iklim değişikliğiyle mücadeleye ve sosyal kalkınmaya katkı sağlamak için geliştirilen ve uluslararası geçerlilikte sertifikalandırılarak dengeleme kredisi üreten projelerdir.

Portfolyomuz, global standartlara uygun Verified Carbon Standard (VCS) ve Gold Standard (GS) onaylı, BM Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları (SKA) ile uyumlu karbon offset / dengeleme projelerinden oluşmaktadır.
VCS Programı, dünyanın en yaygın olarak kullanılan gönüllü emisyon azaltma standardıdır. Bugüne dek 1300'den fazla sertifikalı VCS projesi sayesinde atmosferden 200 milyon tondan fazla karbon ve diğer sera gazları azaltılmış veya yok edilmiştir. Gold Standard ise 80'den fazla ülkede 1400'den fazla sertifikalı karbon offset projesine sahiptir. Gold Standard sertifikasına sahip bir projenin sürdürülebilir kalkınmaya (yerel ve küresel çevre, sosyal ve teknolojik gelişim) net katkıları olması gereklidir.

Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları (SKA) iklim değişikliği, ekonomik eşitsizlik, yenilikçilik, sürdürülebilir tüketim, barış ve adalet gibi birbiriyle ortak yönleri olan sorunları hep birlikte ele alan 17 evrensel hedeftir.

Hangi Projelere Katkıda Bulunabilirim ?

Program kapsamında karbon dengeleme projeleri, 3 farklı portföyde sunulmaktadır. Proje içeriklerini değerlendirerek, dilediğiniz portföye katkı sağlayabilirsiniz.

  • Renewables- Portföy içereğinde rüzgar, hidroelektrik ve güneş enerjisi projeleri yer alır.
  • Greener World - Portföy içeriğinde yenilenebilir enerji projeleri ve ormanlaştırma projeleri yer alır.
  • Community Care - Portföy içeriğinde yenilenebilir enerji projeleri ile ve sosyal katkı projeleri yer alır.


Güncel proje detayları için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Karbon Dengeleme İşlemi İçin Sertifika Alabilir miyim?

Karbon dengeleme işleminiz başarılı bir şekilde gerçekleştikten sonra katkı sağladığınız proje detaylarını içeren sertifikanız görüntülenir. Aynı zamanda, işlem sırasında paylaştığınız mail adresine sertifikanız iletilir.

Karbon dengeleme programına üye olan kullanıcılar, online sertifikalarına dilediği zaman sistem üzerinden ulaşabilir.

Size özel hazırlanmış olan karbon dengeleme sertifikanızı arkadaşlarınızla paylaşarak, seçmiş olduğunuz emisyon azaltma projesine desteğinizi gösterebilirsiniz. Bu sayede daha sürdürülebilir bir dünyaya olan yolculukta, onların da harekete geçmesini teşvik edebilirsiniz.

Karbon Dengeleme İşlemi Sonrası Fatura Alabilir miyim?

Karbon dengeleme işleminiz başarılı bir şekilde gerçekleştikten sonra paylaştığınız e-posta adresine işlem özetini içeren faturanız, dengeleme sertifikanız ile birlikte gönderilir.

Karbon Dengeleme (Offset) Hediye Edebilir miyim?

Sevdiğiniz birine karbon dengeleme (offset) hediye edebilir ve iklim değişikliğiyle mücadelede onun adına da destek olabilirsiniz. Hediyenizi göndermek istediğinizi kişinin iletişim bilgilerini girin ve dengeleme işlemine başlayın.
İşlem esnasında belirttiğiniz e-posta adresine, o kişiye özel dengeleme sertifikası gönderilecektir.

Daha Önceki Dengeleme İşlemlerimi Nasıl Takip Ederim?

CO2mission programına üye kullanıcılar, hesabındaki profil sekmesine giderek daha önce gerçekleştirdiği dengeleme işlemlerine ve katkı sağladığı projelerin detaylarına erişebilir.

Dengeleme İşlemini İptal Edebilir miyim?

Bu program kapsamında sağlanan katkı doğrudan karbon dengeleme projelerine aktarılır. Bu nedenle, uçuşunuzun operasyonel ya da kişisel sebeplerden dolayı gerçekleşmemesi, iptal edilmesi veya değiştirilmesi durumunda dengeleme işlemi geri alınamaz ve ödenen tutar iade edilemez.

Karbon dengelemeye ilişkin diğer sorularınız için [email protected] adresinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Hangi Para Birimlerinde Ödeme Yapabilirim?

Program üzerinden, Türk lirası, avro, ABD doları ve İngiliz sterlini olmak üzere dört farklı para birimi ile ödeme işlemi gerçekleştirilebilir.

Türk Hava Yolları emisyon kaynaklı çevresel etkilerini azaltmak için başka hangi kontrol önlemlerini alıyor?

Türk Hava Yolları olarak çalışanlarımızın tüm görev uçuşlarından kaynaklanan emisyonlarını bu program kapsamında dengeliyoruz. Çevresel etkilerimizi azaltmak, topluma pozitif katkı sağlamak için çevresel, sosyal, yönetişim ve kalkınma odağında yürüttüğümüz çalışmalar hakkında ayrıntılı bilgi için Sürdürülebilirlik Raporumuzu inceleyebilirsiniz.


Karbon dengelemeye ilişkin diğer sorularınız için
[email protected] adresinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.